Stosowanie Metod Rozpoznawania Płodności (MRP) opiera się na znajomości podstawowych zagadnień fizjologii ludzkiej płciowości, a w szczególności na charakterystycznych cechach naprzemiennie występujących faz płodności  i niepłodności w cyklu miesięcznym kobiety. Umiejętność rozpoznawania tych okresów oraz właściwa interpretacja wskaźników płodności pozwala na efektywne i satysfakcjonujące stosowanie MRP w każdym okresie życia pary.

Znajomość MRP pozwala  świadomie zaplanować lub skutecznie odkładać poczęcie dziecka. Metoda pokazuje, czy dany czas jest okresem możliwej płodności czy nie. W oparciu o tę wiedzę, para podejmuje świadomą decyzję  dotyczącą inicjowania lub wstrzymania się od współżycia płciowego, zgodnie ze swoimi planami rodzicielskimi. Pozwala to na skuteczne, zdrowe  i ekologiczne  gospodarowanie własną płodnością, bez konieczności stosowania antykoncepcji.

Dzięki  prowadzeniu obserwacji cyklu miesięcznego kobiety można określić  czy jego poszczególne fazy mają cechy typowe czy odbiegają od fizjologicznej normy. Jest to szczególnie cenne podczas diagnozowania rozlicznych problemów związanych ze zdrowiem prokreacyjnym, a zwłaszcza przy niemożności poczęcia dziecka.
Stosowanie Metod Rozpoznawania Płodności uczy zarówno kobietę jak i mężczyznę  współpracy z naturą oraz  szacunku dla  prawideł fizjologii oraz własnego zdrowia. Pozwala wsłuchać się w naturalny rytm cyklu miesięcznego, uczy kobietę kontaktu z własnym ciałem i reagowania zgodnie z jego potrzebami.  

Dlaczego warto stosować Metody Rozpoznawania Płodności:

  • pozwalają na skuteczne planowanie lub odkładanie poczęcia dziecka;
  • nie wpływają negatywnie na zdrowie kobiety i mężczyzny oraz na przebieg aktu płciowego;
  • pozwalają na wczesne wykrycie możliwych nietypowości w cyklu miesięcznym, co bywa pomocne w diagnostyce niepłodności i chorób układu rozrodczego kobiety;
  • są akceptowane przez wszystkie kultury i religie;
  • są ekologiczne, kształtują zachowania prozdrowotne w rodzinie;

Podczas spotkań z parą (lub wyłącznie z kobietą) nauczam metodę objawowo – termiczną podwójnego sprawdzenia tzw. metodę angielską, którą propaguje Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli NPR (zapraszam na stronę: psnnpr.com).  Metodę można zastosować w każdym etapie życia tj. w okresie rozrodczym: w cyklach typowych i nietypowych, po porodzie, po odstawieniu antykoncepcji, po poronieniu, w premenopauzie i w sytuacjach, które wymagają wnikliwej obserwacji i diagnostyki cyklu miesiączkowego np. w trudnościach z poczęciem dziecka, przy zespole policystycznych jajników.

Jak wygląda nauczanie metody?

Edukacja w zakresie metody objawowo – termicznej podwójnego sprawdzenia jest realizowana podczas minimum 3 spotkań, podczas których poruszane są następujące zagadnienia:

  • fizjologia płodności – czyli jak to działa i od czego zależy Wasza płodność;
  • jakie sygnały wysyła ciało kobiety i jak je interpretować;
  • jak ocenić czy Twój cykl miesięczny jest typowy czy potrzeba konsultacji lekarskiej;
  • jak wspierać płodność naszym stylem życia;
W ramach spotkań para zostaje wyposażona w komplet materiałów edukacyjnych.
Spotkania są realizowane na podstawie indywidualnych ustaleń z parą i dostosowane do ich potrzeb i planów rodzicielskich.  
Spotkania są odpłatne. W celu ustalenia szczegółów proszę o kontakt bezpośredni.
 

Please publish modules in offcanvas position.